Ambasada e SHBA-së ia uroi fitoren Stevo Pendarovski për president të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe pret bashkëpunim të shkëlqyeshëm me të, me Qeverinë dhe të gjitha partitë politike në rrugën e vendit drejt anëtarësimit të ardhshëm në NATO dhe BE.

“Ambasada e SHBA-së uron qytetarët e Maqedonisë së Veriut të cilët e shfrytëzuan të drejtën e tyre të votës në zgjedhjet e sivjetme presidenciale. E urojmë Stevo Pendarovskin për fitoren e tij në zgjedhje dhe presim të punojmë së bashku me të dhe me qeverinë dhe të gjitha partitë politike në rrugën e vendit drejt anëtarësimit të ardhshëm në NATO dhe BE.

E përshëndesim konkludimin preliminar të OSBE/ODIHR-së se zgjedhjet ishin kompetitive dhe se përmes respektimit të lirive fundamentale u mundësua një proces demorkatik. Konkludimet përputhen edhe me konkludimin e ekipeve të Ambasadës së SHBA-së, të cilët i vëzhguan dy rrethet zgjedhore. Nëse ka vërejtje për çfarëdo lloj parregullsish, i inkurajojmë qytetarët, përfaqësuesit e organizatave qytetare, mediumet, pa dallim të përkatësisë etnike. t’i paraqesin ato”, qëndron në kumtesën e Ambasadës së SHBA-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​BE-ja kritikohet për zvarritje të dialogut, kërkohet përfshirje më e madhe e ShBA-ve

Mungesa e rezultateve konkrete në dialogun Kosovë-Serbi, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian…

Anglia vazhdon evakuimet në Kabul pavarësisht sulmeve, afër fazës së fundit

Britania e Madhe do të vazhdojë operacionin për evakuimin e njerëzve nga…

Sot Këshilli i Sigurimit të OKB-së flet për Kosovën

Sot në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, mbahet mbledhja e…

Vdes 19-vjeçarja e lënduar në aksidentin e Llaskarcës, shkon në 16 numri i viktimave

Ka vdekur sot vajza 19-vjeçare e cila mori lëndime të rënda në…

Qeveria miraton koncept-dokumentin për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme

Anëtarët e kabinetit qeveritar kanë miratuar sot koncept-dokumentin për pasurinë e pajustifikueshme.…