Këshilltari ekonomik në Ambasadën e Federatës Ruse në Maqedoni, Vlladimir Hrisanfov, tha se në fillim të vjeshtës ata i ofruan qeverisë së Maqedonisë të vendosë kontakte me fondin rus për investime të drejtpërdrejta dhe të negociojë mundësinë e blerjes së vaksinës ruse.

“Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe na informoi se personi kontaktues për këtë çështje do të jetë profesoresha Aleksandra Grozdanova, shef i Komitetit Kombëtar të Imunizimit në Ministrinë e Shëndetësisë. Profesoreshës Grozdanova iu dhanë të gjitha informacionet e nevojshme të kontaktit. Një letër u dërgua gjithashtu nga përfaqësuesi i Fondit rus të investimeve direkte, i cili fatkeqësisht mbeti pa përgjigje. Sa i përket kohës së dorëzimit, kjo do të varet drejtpërdrejt nga kur do të dorëzohet kërkesa dhe rezultatet e negociatave në këtë kontekst”, tha Hrisanfov për “Sitel”.

I pyetur se cilat vende e kanë porositur deri më tani, Hrisanfov theksoi se më shumë se 50 vende kanë dërguar kërkesa për furnizimin e mbi 1.2 miliardë dozave të Sputnik V./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…