Shtetasit amerikanë në Ukrainë po paralajmërohen të qëndrojnë vigjilent për një “kërcënim të vazhdueshëm të shtuar të sulmeve me raketa” në vend.

Paralajmërimi u bë nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kiev teksa i njëjti vjen mes një “rritjeje të fundit në sulme nga forcat ruse dhe retorikës nxitëse nga Moska”, shkruan Skynews.

Ambasada u bën thirrje qytetarëve që të respektojnë alarmet ajrore, të strehohen siç duhet dhe të ndjekin udhëzimet nga autoritetet lokale.

CNN raporton se alarmi i sigurisë është i pari i lëshuar që nga 23 shkurti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kancelari gjerman thotë se Putini do të negociojë vetëm kur të kuptojë se nuk mund të thyejë mbrojtjen e Ukrainës

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka vlerësuar se Vladimir Putin tashmë ka dështuar…

“E kemi përgjuar ambasadorin”, SHBA shuplakë të fortë Dodikut

Kreu i “Republika Srpskas”, Miloar Dodik, ka thënë sot se e kanë…

Macronit i dërgohet letër nga BE për liberalizimin e vizave për Kosovën

Macronit i dërgohet letër nga BE për liberalizimin e vizave për Kosovën…

Qeveria: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, ka hedhur poshtë si të pavërteta pretendimet…

VV-LDK dakordësi programore

Koalicioni Vetëvendosje-LDK në Kosovë po njëson programin qeverisës për katër vitet e…