Një nga aleatët më të ngushtë të presidentit Vladimir Putin ka thënë se Rusia tani po lufton aleancën ushtarake të NATO-s të udhëhequr nga ShBA-ja në Ukrainë.

“Ngjarjet në Ukrainë nuk janë një përplasje midis Moskës dhe Kievit – ky është një konfrontim ushtarak midis Rusisë dhe NATO-s, dhe mbi të gjitha Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë”, tha sekretari rus i Këshillit të Sigurimit, Nikolai Patrushev.

“Planet e perëndimorëve janë që të vazhdojnë ta copëtojnë Rusinë dhe përfundimisht thjesht ta fshijnë atë nga harta politike e botës”, tha Patrushev, shkruan Al Jazeera.

Ish-spiuni sovjetik që e njeh Putinin që nga vitet 1970, është një aleat i “linjës së ashpër” dhe shihet si një nga njerëzit e paktë që mund të ndikojë te presidenti rus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ministrja e Shëndetësisë e Britanisë së Madhe diagnostikohet me koronavirus

Ministrja e Shëndetësisë e Britanisë së Madhe, Nadine Dorries thotë se, pas…

Autori i sulmit në Teksas i kishte dërguar shokut fotografi të armëve dhe municionit, ishte futur klasë me klasë dhe kishte shtënë mbi nxënësit  

Të paktën 19 nxënës nga mosha 7 deri në 10-vjeç dhe dy…

Qeveria gjermane bën thirrje për një izolim të shkurtër të vendit

Qeveria gjermane po bën thirrje për një bllokim të shkurtër në të…

Vepra në rasti “Likuidimi” është vjetruar

Vepra në rastin “Likuidimi” është vjetruar dhe për këtë arsye gazetari Tomislav…

Spasovski: Njësia e Inteligjencës Financiare ka raportuar për rastin e Zekirit

Njësia e Inteligjencës Financiare e ka njoftuar MPB-në për rastin e ish-sekretarit…