30 aleatët e NATO-s nënshkruan një protokoll pranimi për Finlandën dhe Suedinë sot për t’i lejuar ata të bashkohen me aleancën e armatosur bërthamore sapo parlamentet aleate të ratifikojnë vendimin.

Lëvizja, e cila është zgjerimi më i rëndësishëm i aleancës që nga mesi i viteve 1990, do të thotë që Helsinki dhe Stokholmi mund të marrin pjesë në takimet e NATO-s dhe të kenë akses më të madh në inteligjencë.

Megjithatë, ata nuk do të mbrohen nga NATO se një sulm ndaj një aleati është një sulm kundër të gjithëve deri në ratifikimin, që ka të ngjarë të zgjasë deri në një vit.

“Ky është me të vërtetë një moment historik”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, së bashku me ministrat e jashtëm të të dy vendeve.

“Me 32 kombe rreth tryezës, ne do të jemi edhe më të fortë.”

Në një deklaratë, Ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde tha: Faleminderit për mbështetjen tuaj! Tani fillon procesi i ratifikimit nga secili prej aleatëve. Mezi pres të punojmë së bashku për të garantuar sigurinë tonë kolektive.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

VMRO-DPMNE: MPB nën udhëheqjen e Spasovskit është më shumë në dëm sesa në dobi të qytetarëve

“Pushteti kriminal në krye me Zoran Zaevin dje qëndroi pas krimit të…

Presidentja Osmani përmend në Doha krimet e përgjakshme serbe: Qëndroj para jush si e mbijetuar e një lufte gjenocidale

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova është një vend…

Ivanovska: Zyrtarët manipulojnë me deklarimin e vërtetë të pronave

“Qytetarët e pafajshëm dhe ndoshta të painformuar mirë, regjistrojnë pronat e zyrtarëve…

Macron i trembet humbjes së shumicës parlamentare

Nëse Macron të dielën (19.06) e humb shumicën absolute, atëherë ai duhet…

Policia e Kosovës shton kontrollet

Policia e Kosovës po vazhdon zbatimin e masave anti-COVID. Me qëllim të…