Ish-sekretarja e Shtetit, Madeleine Albright, është betuar si kryetare e re e Bordit të Politikës së Mbrojtjes të mërkurën, njoftoi Pentagoni.

Ky emërim vjen gati një vit pasi administrata Trump e largoi atë dhe ekspertë të tjerë të sigurisë kombëtare nga komiteti këshillues.

Albright është kryetarja e parë e bordit që kur sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin filloi rishikimin e komiteteve këshillimore të Pentagonit në fillim të këtij viti.

Në fillim të shkurtit, Austin shkarkoi qindra anëtarë të 42 bordeve dhe komiteteve të departamentit, duke përfshirë anëtarë të emëruar në mënyrë kontroverse në ditët e fundit të administratës Trump.

Pas humbjes së zgjedhjeve të vitit 2020, Trump pastroi disa ekspertë të vjetër të politikës së jashtme dhe sigurisë kombëtare nga bordet, duke përfshirë Albright, ish-sekretarin e shtetit Henry Kissinger dhe të tjerë.

84 vjeçarja Albright shërbeu si sekretarja e parë grua nga viti 1997-2001.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

33-vjeçarja del e gjallë me djalin e saj pas 68 orësh

Një tjetër mrekulli është regjistruar në rrënojat e tërmetit në Turqi, ku…

Sulmi ndaj kryetarit të KRRE-së, për shkak të marrjes së licencës

Pas sulmit fizik ndaj kryetarit të KRE-së, Arianit Xhaferi është thirrur për…

Pasuria e shefave të Grupeve Parlamentare të partive politike

Agjencia Kundër Korrupsionit ka filluar publikimin e regjistrave të deklarimit të pasurisë…

OSBE-ja po i monitoron 24 raste gjyqësore të korrupsionit të lartë, përfshirë edhe ish lëndët e PSP-së

Misioni i OSBE-së në Shkup vazhdon me monitorimin e proceseve gjyqësore të…

“Putin do të dështojë”/ Komisioni Europian: Anëtarët e Unionit të ulin konsumin e energjisë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen deklaroi se Vladimir Putin…