Në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”, është raportuar për mjet shpërthyes.

Njësitet relevante të policisë kanë lokalizuar vendin dhe po bëjnë kontrolle të detajuara.

Po ashtu në vendngjarje ka shkuar edhe Skuadra Kundër Bombave.

Udhëtarët janë obliguar nga policia që të largohen nga zona e caktuar derisa PK ta bëjë punën e vet.

Lidhur me rastin, Telegrafi ka provuar të marrë deklaratë zyrtare të policisë, por deri në momentin e publikimit të lajmit, nuk ka mundur të mrrë përgjigje.

Duhet theksuar më 17 dhe 18 maj, në Kosovë u raportua se ka pasur alarm për mjete shpërthyese në ndërtesën e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës dhe në shkollën e mesme “Xhevdet Doda” në kryeqytet.

Informacioni për mjet shpërthyes në Rektorat ishte pranuar drejtpërdrejt në adresën elektronike të këtij institucioni, ndërsa informacioni për mjet shpërthyes në shkollën “Xhevdet Doda” i kishte ardhur Policisë, e cila i evakuoi menjëherë nxënësit.

Të dy alarmet rezultuan të rreme.

Policia e Kosovës kishte bërë të ditur se janë duke zhvilluar hetime për të dyja rastet, por deri më tani nuk është bërë ndonjë arrestim.

Lidhur me këto raste, Policia nuk ka treguar nëse kanë arritur t’i identifikojnë adresat prej nga kanë ardhur këto kërcënime.

Ndërkaq, kërcënime të ndryshme për mjete shpërthyese deri më tani ka pasur edhe në Mal të Zi, Serbi, Kroaci, Bosnje e Hercegovinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Anëtarësimi në NATO, edhe katër vende duhet ta ratifikojnë protokollin

LSDM informon se pasojnë edhe katër ratifikime nga shtetet të tjera anëtare…

Arrestohen tre shtetas serbë në Gjilan, kapen me 11 kilogramë drogë

Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona shtetas të Serbisë pasi i…

ASh: Regjimi Ahmeti-Zaev-Mijallkov po e fal Sead Koçanin, bashkëpunëtorin e Gruevskit

Nga Aleanca për Shqiptarët kanë reaguar përmes një komunikate në lidhje me…

Mickovski: Dorëheqje duhet të jep komplet Qeveria, Rashkovski duhet të përfundoj në burg

Kreu i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski derisa komentoi dorëheqjen e Dragi Rashkovskit deklaroi…

Aksion i madh i policisë, konfiskohet armë dhe drogë

Mbrëmë dhe sot në orët e hershme të mëngjesit është zhvilluar një…