Më 26.12.2022 nga ana e Njësitit për shkatërrimin e krimit të organizuar, Sektori për hetime kriminalistike deri tek Prokuroria Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit ka ngritur pasi kundër 12 personave për shkak të dyshimit se kanë kryer veprat penale bashkim kriminal dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Në kuadër të hetimit kriminalistik nga ana e Njësitit për shkatërrimin e krimit të organizuar, për shkak të të dhënave se në vendkalimin kufitar Tabanoc nga ana e zyrtarëve policorë në mënyrë të organizuar po kryhen veprime me elemente korruptive, në koordinim me Prokurorin Publik kompetent dhe në bashkëpunim me policinë është kryer bastisje në hapësirat zyrtare në vendkalimin kufitar Tabanoc dhe në shtëpitë e personave në fjalë me çrrastë janë siguruar dëshmi materiale për involvimin e tyre në aktivitete kriminale.

Gjatë bastisjes nëpër shtëpitë e tyre, në zyra dhe makina janë gjetur dhe konfiskuar: 16.413 euro, 219.195 denarë, 60 franga dhe 375 dinarë të Serbisë/. Sasia më e madhe e të hollave është gjetur tek H.K. , 15.885 euro dhe 30 franga. Është gjetur dhe municion dhe gjëra të tjera që do të përdoren gjatë procedurës penale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gujon i bllokohet llogaria në Twitter, pasi reagoi për sondazhin “gjysma e serbëve mendojnë se Kosova është e humbur”

Arno Gujon, drejtori i Drejtorisë për bashkëpunim me Diasporën dhe Serbët në…

Mediat britanike zbulojnë të pathënat, si avioni spiun amerikan monitoron lëvizjet e Vladimir Putin në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës

Një avion spiun amerikan u pikas javën e kaluar në një bazë…

Vajza nën 16 vjeç lind foshnjën në QKUK

Në repartin e Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka lindur…

Ministrat e BE-së miratojnë ndihmë shtesë prej 1 miliardë eurosh për Ukrainën

Ministrat evropianë miratuan të martën një propozim të Komisionit për të ofruar…

Kreu i Inteligjencës ruse: Fati i Rusisë do të vendoset në ditët në vijim

Kreu i Inteligjencës së Jashtme ruse, ka thënë se fati i vendit…