Me katër fitore, një pa luftë, Akil Gjakova arriti në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian, që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë.

Në çerekfinale mundi rusin Musa Mogushkov, kategoria -73 kg.

Gjakova është përballur në gjysëmfinale të Evropianit në Lisbonë me zviceranin Nils Stump.

Në kategorinë 73 kilogramë, xhudisti ynë ka arritur të mposht me IPPON zviceranin.

Gjakova është kualifikuar në finale të Evropianit që po mbahet në Lisbonë dhe i ka siguruar një medalje shtetit të Kosovës.

Ai do të përballet në finale me izraelitin Tohar Butbul. Kujtojmë se Gjakova ka siguruar për herë të parë medalje Evropiane për senior./Telegrafi/

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fkosovoolympiccommittee%2Fvideos%2F467275697815995%2F&show_text=true&width=560

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Nuk e goditi kundërshtarin në këmbën e lënduar: Rrëfimi për Mohamed Ali Rashwan, xhudistin që e ‘fali’ medaljen e artë olimpike

Së fundmi një video e shpërndarë me të madhe në internet ka…

Borussia Dortmundi e mposhti Bayern Munichun (VIDEO)

Dortmundi i është hakmarrë Bayern Munichut për sezonin e kaluar të Bundesligës,…

Florian Marku – Godor, meçi mbyllet menjëherë pas rundit të dytë (VIDEO)

Florian Marku ka fituar meçin kundër boksierit nga Sllovakia, Ivan Godor, të…

Gjasat e Messit dhe Van Dijkut për ta fituar Topin e Artë

ESPN raporton se pas fitores së Holandës në gjysmëfinale të Ligës së…

Khabib Nurmagomedov para perballjes me Dustin Poirer (VIDEO)

Përballja mes Nurmagomedov dhe Poirer do të zhvillohet me 07 shtator në…