Asociacioni i Gazetarëve të Maqedonisë (AGM) kërkon nga anëtarët e tyre të mos nënshtrohen ndaj kërcënimeve dhe trysnive dhe të mos heqin tekstet që kanë të bëjnë me aferën ‘Haraçi’.

“Kryeministri Zoran Zaev pardje ju bëri thirrje gazetarëve që në mënyrë të lirshme të publikojnë, ndërsa kur e bënë një gjë të tillë, ai kërcënohet me aktpadi kundër një gazetari që publikoi dokument për aferën ‘Haraçi’ ku përmendet emri i tij”, thonë nga AGM.

AGM thotë se edhe funksionarët tjerë që përmenden në dokument kryejnë trysni të drejtpërdrejtë dhe kufizojnë lirinë e mediave.

“AGM ju bën thirrje këtyre funksionarëve ta padisin kryeministrin Zaev, për shkak se ai pikërisht ju bëri thirrje gazetarëve dhe mediave në disa raste që në mënyrë të lirshme të raportojnë dhe të informojnë, duke përfshirë edhe infromacionet për rastin ‘Haraçi’”, thonë nga AGM.

Asnjë media apo gazetar, thonë nga AGM, nuk ju ka njoftuar me Boki 13 dhe nuk ju obligonte të nënshkruani memorandume për shtëpi pleqsh fiktiv dhe nuk ju detyronte të fotografoheni në mbrëmje të përbashkëta me të.

“Sa i përket PTHP-së dhe frikësimit se është vepër penale publikimi i dokumenteve, se nuk respektohet prezumimi i pafajësisë dhe rrezikohet jeta e personave nga hetim, duhet të potencohet se dokumentet dhe incizimet për rastin Haraçi janë të karakterit publik, për shkak se bëhet fjalë për aferën më të madhe kriminale që nga pavarësia e Maqedonisë, ku marrin pjesë persona në krye Qeverisë, PSP-së dhe gjyqësisë. Rikujtojmë Ljubomir Joveskin se ai pikërisht në konferencë për shtyp deklaroi se nuk ka pasur politikanë të përfshirë në rastin Haraçi ndërsa procesverbali e dëshmon të kundërtën”, thonë nga AGM./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…