Ish këshilltari i presidentit Gjorge Ivanov për çështje sigurie, Sinisha Aleksovski, është përjashtuar nga puna në Agjencinë për Zbulim, raporton 360 Gradë. Edhe presidenti Stevo Pendarovski në intervistën e fundit njoftoi se nga Agjencia janë larguar dy inspektorë, kurse burimet kanë thënë se njëri prej tyre është Sinisha Aleksovski, një kohë i njohur si njeriu më i fuqishëm i policive sekrete në Maqedoni, bashkë me ish deejtorin e DSK-së, Sasho Mijallkov.

Ndryshe Pendarovski ka njoftuar se përjashtimi vjen pasi dy inspektorët nuk kanë fituar Certifikatë sigurie, sepse me anetaresimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, kriteret për këtë certifikatë janë ashpërsuar dukshëm. Pendarovski është shprehur i kënaqur nga puna e drejtorit aktual të Agjencisë për Zbulim, Erold Musliu, duke rikujtuar se ai është emëruar drejtor pikërisht në bazë të mendimit pozitiv që ka marë nga vende të NATO-s që janë partnerë strategjikë të Maqedonisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…