Agjentët federalë në Portland të SHBA-ve, janë filmuar se si një demonstruese të re e rrëzojnë për tokë dhe ia mbajnë gjurin në shpinë, derisa ajo bërtet se si nuk po mund të merr frymë, që rikujton skenën rrëqethëse të rastit të afro-amerikanit George Floyd, shkruan Al Jazeera.

Floyd ndërroi jetë më 25 maj, pasi që polici Derek Chauvin i mbajti gjurin në qafë për afro 9 minuta, kurse pamjet e publikuara tregonin se si Floyd nuk mund të merrte frymë.

Pamjet e publikuara më poshtë shfaqin agjentët federalë në SHBA, se si një demonstrante të re në orët e para të mëngjesit e rrëzojnë në trotuar, dhe i mbajnë gjunjët në shpinë me qëllim që të mos mund të lëvizë duart, derisa të njëjtën kohë u drejtohet demonstruesve se nuk po mund të merr frymë.

Një video tjetër, shfaq gjakun e demonstrueses në kokën e saj, e mediave amerikane kanë raportuar se mijëra demonstrues janë mbledhur mbrëmë në afërsi të gjyqit në Portland, për të përkrahur protestën e 60-të anti-racore në këtë qytet.

Gruaja në video paraqitet në disa video të publikuara në Twitter si Noel Mandolfo. E në një moment ajo dëgjohet duke u thënë agjentëve: “Zbrisni nga unë. Pse? Pse po e bëni këtë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…