Komuniteti i inteligjencës amerikane nuk ka qenë në gjendje të përcaktojë origjinën e COVID-19 dhe është i ndarë nëse ka rrjedhur nga një laborator apo është zhvilluar në natyrë, sipas një raporti të ri.

Raporti i lëshuar nga zyra që mbikëqyr 18 agjencitë spiunimi të Shteteve të Bashkuara të Amerikës përcaktoi përfundimisht se nuk ishte zhvilluar si armë biologjike.

Ekspertët paralajmërojnë se koha po mbaron për të mbledhur dëshmi për fillimet e tij.

Ministri i Jashtëm i Kinës e ka hedhur poshtë raportin si “anti-shkencë”, raporton BBC.

Raporti nga Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare tha se komuniteti i inteligjencës mbetet i ndarë në origjinën më të mundshme të COVID.

“Të gjitha agjencitë vlerësojnë se dy hipoteza janë të besueshme: ekspozimi natyror ndaj një kafshe të infektuar dhe një incident i lidhur me laboratorin”.

Sipas raportit, disa agjenci spiune të paidentifikuara menduan se COVID-19 doli nga “ekspozimi natyror ndaj një kafshe të infektuar me të ose një virusi të afërt paraardhës”. Por ata kishin vetëm “besim të ulët” në këtë përfundim.

Një agjenci inteligjence krijoi “besim të moderuar” se infeksioni i parë njerëzor ka të ngjarë të jetë një “incident i lidhur me laboratorin” në Institutin e Virologjisë Wuhan, i cili ka studiuar koronaviruset tek lakuriqët e natës për më shumë se një dekadë.

Presidenti Biden lëshoi ​​një deklaratë pas publikimit të raportit, duke kritikuar Kinën për mos bashkëpunimin me hetimin.

“Informacioni kritik në lidhje me origjinën e kësaj pandemie ekziston në Republikën e Kinës, por që nga fillimi, zyrtarët qeveritarë në Kinë kanë punuar për të parandaluar që hetuesit ndërkombëtarë dhe anëtarët e komunitetit global të shëndetit publik të kenë qasje në të”, tha Biden.

“Bota meriton përgjigje dhe unë nuk do të pushoj derisa t’i marrim ato,” shtoi ai.

Pandemia, e cila ka marrë gati 4.5 milionë jetë në të gjithë botën, filloi në qytetin kinez Ëuhan në Dhjetor të vitit 2019.

Një ekip i Organizatës Botërore të Shëndetit, i cili vizitoi Wuhan, ra në përfundim në fillim të këtij viti se sëmundja ka shumë të ngjarë të përhapet nga një kafshë e shitur në një treg.

Ky përfundim është hedhur poshtë nga disa shkencëtarë.

Në maj, Biden kërkoi nga agjencitë e inteligjencës amerikane që të vlerësojnë të dhënat dhe të prodhojnë një raport që “mund të na sjellë më afër një përfundimi përfundimtar” mbi origjinën e virusit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…