Numri i shtetasve rusë që ndodhen në Serbi vlerësohet të ketë arritur nga 30,000 në 50,000 që nga shkurti kur filloi lufta në Ukrainë.

Sipas një artikulli të Deutsche Welle, dhjetë mijë rusë kanë hapur llogari bankare në Serbi.

Përveç kësaj, ka rreth 1 mijë kompani të regjistruara në Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Serbisë, me pronarë rusë, shumica e tyre janë në sektorin e IT.
“Zgjodha Serbinë sepse është një nga vendet e pakta ku mbajtësit e pasaportës ruse lejohen ende të hyjnë pa vizë.

Përveç kësaj, natyrisht, është shumë skizofrenike që, si kundërshtar i Putinit, përfundova në një vend ku ka shumë njerëz që mbështesin regjimin në Rusi”, tha Katya Khazina, një 34-vjeçare nga Moska.

Rusët janë në gjendje të udhëtojnë pa viza në Serbi dhe kjo mundësi është përqafuar gjerësisht nga ata që kërkojnë të largohen nga regjimi i Putinit, përfshirë ata që kundërshtojnë luftën në Ukrainë.

Përveç lehtësirave në udhëtime, rusët zgjedhin Serbinë edhe për shkak të gjuhëve të lidhura sllave dhe fesë së përbashkët ortodokse.

Aktualisht, shtetasit rusë po luftojnë për të udhëtuar në BE, pasi shumica e vendeve të bllokut kanë vendosur tashmë ndalime udhëtimi ose po synojnë të reduktojnë numrin e vizave të lëshuara për shtetasit e tillë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Osmani: BE-ja të jetë më e zëshme karshi tendencave destabilizuese të Serbisë në Kosovë e rajon

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani u takua sot me ambasadorin e Austrisë…

Autobusi që u dogj në Bullgari nuk ka pasë licencë për transport ndërkombëtar

Në lidhje me tragjedinë që ndodhi në Bullgari, ku humbën jetën dhjetëra…

Momenti kur treni e bën copë–copë makinën në Los Angelos, shpëton shoferi

Kamerat e sigurisë në jug të Los Angeles të Shteteve të Bashkuara…

SHBA: Pikëpyetje për motivet e Moskës në kufirin me Ukrainën

Ministri ukrainas i mbrojtjes tha të shtunën se vendi i tij mund…

Zyrtarët afganë kundër largimit të trupave amerikane nga Afganistani

Zyrtarët afganë kanë kritikuar ashpër tërheqjen e pakushtëzuar të forcave amerikane nga…