Kërkohet angazhim më i madh i institucioneve në Kosovë, ndërsa konsiderohen shqetësuese veprimet e Serbisë.

Në ajër e në tokë. Investime ka në të dy anët.
Serbia ka shtuar kapacitetet ushtarake këtë fundjavë, duke u pajisur me sistem raketor nga Kina.

Sisteme të tilla me rreze të lartë të veprimit, shfrytëzohen nga ushtria amerikane të njohura si Patriot, ndërsa në Rusi identifikohen me S-300.

Por, Kosova nuk rrezikohet nga një sistem i tillë, pasi që vendi nuk ka aviacion luftarak.

Veç këtij sistemi, është raportuar edhe për interesimin e Serbisë që të blejë dronë.

Pikërisht interesimi për shtimin e kapaciteteve ushtarake, po shihet si një sinjal për mobilizim të institucioneve.

Të gjitha këto veprime të Serbisë, po shihen si lojë e rrezikshme, por jo vetëm në drejtim të Kosovës.

Se janë duke e marrë me seriozitet këtë çështje, e tha edhe kryeministri Albin Kurti gjatë së mërkurës, mirëpo u shpreh se nuk ka vend për frikë.

Ndryshe nga ai, kryeministri Edi Rama e cilësoi këtë sistem si mbrojtës, duke thënë se Serbia ka bërë hapa. Ka bërë hapa inkurajues në OKB.

Dhe Ballkani deri më tani është bashkë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Çulev paralajmëron masa të reja

Ministri teknik i Punëve të Brendshme, Naqe Çulev sot njoftoi se do…

800 persona dalin nga karantina shtetërore

Sipas të dhënave të publikuara, vetëm 23% e të infektuarve me COVID…

22 raste të reja me koronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se në vend janë shënuar edhe 22 raste…

Shaip Kamberi: Të përsëriten zgjedhjet në Luginën e Preshevës, shumë qytetarëve i është mohuar e drejta e votës

Shaip Kamberi ka kërkuar që të përsëriten zgjedhjet parlamentare në Luginën e…

Turqia ndihmon SHBA me 500 mijë kite testimi për Covid 19

Turqia ka dërguar së fundmi 500,000 kite testimi për koronavirusin në Shtetet…