Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë shkaktoi një ndryshim historik në Finlandë.

Ndonëse e lidhur ngushtë me NATO-n, ajo nuk ishte kurrë zyrtarisht anëtare.

Kjo ndryshoi javën e kaluar kur Finlanda u bë vendi i 31-të që iu bashkua aleancës ushtarake perëndimore.

Në hakmarrje, Kremlini kërcënoi se do të merrte “kundërmasa” dhe do të rriste mbrojtjen e tij në 1,300 kilometrat që ndan me Finlandën.

Kjo ka çuar në përhapjen e dezinformatave në mediat sociale, me videon e fundit virale që pretendon se tregon pajisje bërthamore që mbërrijnë në qytetin rus të Vyborg, pranë kufirit finlandez, shkruan Euronews.

Por “ekspertët e internetit” ishin të shpejtë për të gjetur vendndodhjen – bëhej fjalë për një qytet në verilindje të kryeqytetit të Moskës, të quajtur Kolchugino.

Kur bëhet fjalë për sistemet e raketave në klip, ato janë identifikuar si sisteme raketore RS-24 Yars të trajtuara nga Forcat Raketore Strategjike të Rusisë, të cilat janë të afta të lëshojnë koka bërthamore, sipas Snopes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ukraina dhe Rusia vazhdojnë luftimet e ashpra në Bahmut

Luftime të ashpra kanë vazhduar në afërsi të qytetit lindor ukrainas të…

Erdogan takohet me Bidenin në margjinat e Samitit të Liderëve të G20 në Indonezi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka zhvilluar një takim me homologun…

ASH: A po bëhet Qeveria strehimore e njerëzve që merren me drogë?

Edhe pse në kohë pandemie, kur pothuajse gjithë fokusi po bie mbi…

Covid 19/ 18 raste të reja dhe 3 viktima

Nga 263 teste të bëra brenda 24 orëve të fundit , 18…

Si më 1990 në Kroaci kur paramilitarët serbë i dolën në pritë oficerëve kroatë”: Politologu gjerman shkruan për ngjarjet në Banjskë

Politologu dhe autori gjerman, Alexander Rhotert, i cili ka një përvojë të…