Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë shkaktoi një ndryshim historik në Finlandë.

Ndonëse e lidhur ngushtë me NATO-n, ajo nuk ishte kurrë zyrtarisht anëtare.

Kjo ndryshoi javën e kaluar kur Finlanda u bë vendi i 31-të që iu bashkua aleancës ushtarake perëndimore.

Në hakmarrje, Kremlini kërcënoi se do të merrte “kundërmasa” dhe do të rriste mbrojtjen e tij në 1,300 kilometrat që ndan me Finlandën.

Kjo ka çuar në përhapjen e dezinformatave në mediat sociale, me videon e fundit virale që pretendon se tregon pajisje bërthamore që mbërrijnë në qytetin rus të Vyborg, pranë kufirit finlandez, shkruan Euronews.

Por “ekspertët e internetit” ishin të shpejtë për të gjetur vendndodhjen – bëhej fjalë për një qytet në verilindje të kryeqytetit të Moskës, të quajtur Kolchugino.

Kur bëhet fjalë për sistemet e raketave në klip, ato janë identifikuar si sisteme raketore RS-24 Yars të trajtuara nga Forcat Raketore Strategjike të Rusisë, të cilat janë të afta të lëshojnë koka bërthamore, sipas Snopes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

ShBA, projektligj dypartiak për të luftuar korrupsionin në Ballkanin Perëndimor

Një grup senatorësh amerikanë, nga të dy krahët, paraqitën një projektligj që…

Qindra maqedonas para konsullatës në Manastir, kërkojnë pasaporta bullgare

Para konsullatës bullgare në Manastir, qindra qytetarë po presin në radhë për…

​Krimineli Ratko Mlladiq shtrihet në spital

Krimineli i luftës Ratko Mlladiq, i cili po vuan dënimin e përjetshëm…

Kryetarja e Gjykatës së Kumanovës kolegët shqiptarë i thërret “SHIPTARI”

Ministri i Drejtësisë, Krenar LLoga kërkon nga Këshilli Gjyqësor që të ndërmerr…

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurti gjatë këtij muaji viziton SHBA-në

Zëdhënësi i Qeverisë Kurti, Përparim Kryeziu, ka njoftuar se gjatë këtij muaji,…