Sot do t’i afrohemi shumë më tepër një përgjigjeje përfundimtare, pasi presidenti Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin do të vendosin pozicionet e tyre në orën 10:00 me kohën lokale.

Ka të ngjarë të jetë një PO nga të dytë. Kjo do të hapte rrugën për marrjen e një vendimi përfundimtar që përfshin parlamentin në ditët në vijim.

Në Suedinë fqinje, partia në pushtet – e cila ka qenë e ndarë për këtë çështje – do të tregojë të dielën nëse është në favor të bashkimit me aleancën.

Dy vendet nordike kanë një histori të gjatë neutraliteti, e cila ka formësuar politikën dhe identitetin e tyre të jashtëm. Bërja anëtarë të NATO-s do të ishte një ndryshim monumental.

Teksa lufta e Putinit në Ukrainë është ndezur, nivelet e ulëta të mbështetjes publike për anëtarësim janë rritur në nivele rekord, me 76% të finlandezëve dhe 57% e suedezëve që thonë se janë në favor.

Por jo të gjithë janë dakord se kjo do t’i bëjë vendet e tyre më të sigurta. Dhe Rusia – e cila përdor zgjerimin e NATO-s si pretekst për pushtimin e saj – është fuqimisht kundër kësaj lëvizjeje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

100 raste te reja me Kovid -19

Rreth 100 raste të reja me Kovid 19 janë konfirmuar gjatë 24…

Spiunët sofistikojnë metodat e përgjimit, vendosin çipa përgjues atje ku nuk pritej

Qeveria palestineze ka akuzuar Izraelin se po përdor “këpucë spiune” për të…

Kina urdhëron izolimin e mbi 13 milionë njerëzve në një qytet, shkak rastet në rritje me COVID

Më shumë se 13 milionë njerëz në qytetin kinez të Xi’an janë…

Një nga makinat e djegura mbrëmë në Shkup është e prokurorit të njohur

Një nga makinat që u dogj mbrëmë në një lagje të Shkupit…

Amerikani ka fituar deri më tani mijëra euro pasi raportoi makinat e ndezura pa shofer në New York

Disa po fitojnë shuma të mëdha parash duke raportuar automjete komerciale të…