80,000 ukrainas janë kthyer në vend nga jashtë që kur Rusia filloi pushtimin, ka thënë Ministria e Brendshme.Ministria ka cituar Shërbimin shtetëror të Rojës Kufitare, dhe ka thënë se pjesa më e madhe e atyre qytetarëve ishin burra që u bashkuan me radhët e Forcave të Armatosura dhe formacione të tjera ushtarake.

“Qytetarët ukrainas që punojnë ose qëndrojnë jashtë vendit përkohësisht janë kthyer në atdhe për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial të saj”, thuhet në njoftimin e ministrisë.

Është dita e gjashtë, 1 mars, kur Rusia filloi sulmin kundër Ukrainës, nga e cila me qindra të vrarë mbetën nga të dyja palët. Përpjekje për negociata kanë nisur, por sulmet ruse kanë vazhduar përkundër atyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Në Çair numër më i madh i rasteve aktive, më së paku në Sopishte

Kryeqyteti edhe sot me numër më të madh tërasteve të reja me…

Osmani pas përfundimit të Samitit të ‘Brdo-Brijunit’: Jemi kundër çdo ideje për ndryshim kufijsh

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbajtur një konferencë për media pas…

Pacienti i infektuar me virus iku nga spitali, pas pak gjendet i vdekur

Një pacient i infektuar me Kovid 19 ka ikur mbreme nga spitali…

Kurti në takimin me ambasadorin Kosnett: Shumë shpejtë do të formohet Qeveria e re

Albin Kurti, nga Lëvizja Vetëvendosje në takimin me ambasadorin amerikan, Philip Kosnett…