Identifikimi biometrik i zgjedhësve drejt dështimit në disa zona zgjedhore, shkak mungesa e operatorëve teknikë

Identifikimi biometrik i zgjedhësve në 25 Prill rrezikon të mos realizohet në të gjjtha zonat zgjedhore. Pengesë për KQZ është bërë mungesa e operatorëve teknikë të domosdoshëm për rreth 5200 qendra votimi në të gjithë vendin.

Burime për Klan News konfirmojnë se deri më tani janë bërë 11 mijë aplikime në KQZ, por problemi më i madh është se një pjesë e madhe e aplikantëve nuk pranojnë të kryejnë detyrën larg zonës së vendbanimit.

KQZ vazhdon të mbajë hapur aplikimet, por procesin në rrezik e vendos gjithashtu koha e paktë e mbetur në dispozicion, vetëm 8 ditë, për trajnimin e operatorëve.

Ndonëse teknologjia i kushtoi 27mln euro shtetit shqiptar, nuk përjashtohet mundësia që në shumë qendra votimi zgjedhësit të identifikohen si në vitin 2017.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…