Trazirat në Afrikën e Jugut këtë muaj kanë marrë 337 jetë, tha qeveria të enjten, duke shënuar një rritje të numrit të të vdekurve nga 276 sa u njoftuan një ditë më parë.

“Policia e Afrikës së Jugut ka rishikuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në provincat Gauteng në 79 dhe KwaZulu-Natal në 258 si në lidhje me trazirat”, tha Khumbudzo Ntshavheni, një ministre në zyrën e presidentit.

Ajo shtoi se disa nga vdekjet e fundit ishin të njerëzve që morën lëndime në trazira.

Plaçkitja dhe djegia e bizneseve shpërtheu në fillim të këtij muaji, një ditë pasi ish-presidenti Jacob Zuma filloi të vuante dënimin 15 mujor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…