Sot janë bërë 24 vjet nga rënia e tre strategëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahut dhe Edmond Hoxhës.

Më 31 janar të vitit 1997, dëshmorët e lartpërmendur ishin duke udhëtuar nga Prishtina në drejtim të Vushtrrisë kur hasën në pritën e vënë nga forcat serbe në fshatin Pestovë, ku të tre ranë heroikisht, njofton Klan Kosova

Për ta nderuar jetën dhe veprën e dëshmorëve në fjalë, kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, sot në ora 10:00 do të bëjë homazhe tek shtatorja e heroit Zahir Pajaziti në Prishtinë.

Ndërsa me moton “Ditët Historike të shënuara me gjak, nderohen duke dhuruar gjak”, Kulla e Zahir Pajazitit në ora 10:00 hap dyert për te pritur qytetar te cilët do te kenë mundësi te dhurojnë gjak për të nderuar heronjtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti tregon se sa para janë mbledhur deri tani për Fondin e Sigurisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk ka dhënë shifra të sakta se…

Rasti “Rashkovski”, Ruskovska: Hetimi mund të zgjerohet!

Prokuroria për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionin me siguri do…

Aktakuzë për Muhamed Asanin!

Prokuroria publike në Strugë, ka hapur aktakuzë për doktorin, Muhamed Asani i…

Lufta kundër koronavirusit, BE siguron 80 milion euro mbështetje për Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian (BE) do të sigurojë 80 milionë euro mbështetje makro-financiare për…

Ish-zëdhënësi i NATO-s, Jamie Shea: Serbia ta zgjedhë BE-në para Rusisë

Jamie Shea, ish-zëdhënës i NATO-s në kohën e bombardimeve mbi Serbinë ka thënë…