21 persona që po mbanin një maratonë të vrapimit në pyje kanë vdekur në veri-perëndim të Kinës pas breshrit, shiut me ngricë dhe erërave të ftohta që  garën në lartësi të lartë.

Pas operacionit të shpëtimit gjatë gjithë natës në temperaturat e ftohta, ekipet e shpëtimit konfirmuan që 151 njerëz ishin të sigurt nga gjithsej 172 pjesëmarrës.

Sipas agjencisë së lajmeve Xinhua vrapuesit vuajtën prej shqetësimit fizik dhe rënies drastike e të papritur të temperaturave, shkruan Euronews.

Vrapuesit po garonin në një shteg jashtëzakonisht të ngushtë malor në një lartësi që arrinte 2 mijë deri në 3 mijë metra.

Gara prej 100 kilometrash u mbajt të Shtunën në sitin turistik Yellow River Stone Forest në qytetin Baiyin në provincën e Gansu.

Me ndryshimin e motit të ftohtë vrapuesit nuk ishin të përgatitur për kushte të motit të tillë dhe shumë prej tyre madje kishin edhe rroba mjaft të holla dhe pavarësisht kilometrave të kaluara në vrap shumë sportist as nuk arrinin të nxehnin trupin e tyre.

Një vrapues i cili u ngjit në 1 mijë metra lartësi tha se kur u ngit në atë maje iu mpinë gishtat nga i ftohti dhe gjatë kthimit ai ishte jashtëzakonisht i trullosur.

Kryebashkiaku i qytetit Baiyin, Zhang Xuchen, mbajti një konferencë shtypi të Dielën më vonë dhe kërkoi ndjesë thellësisht si organizatori i ngjarjes.

“Ne shprehim ngushëllime dhe simpati të thella për familjet e viktimave dhe të plagosurve,” tha kryetari.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…