Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit raportoi sot se zbuloi 20 avionë ushtarakë dhe katër anije luftarake kineze janë të angazhuara në operacione rreth ishullit.

Në një shënim që përditëson situatën në orën 6:00 me orën lokale, e njëjta ministri raportoi se forcat e armatosura të Taipeit, sipas protokollit të vendosur, kanë monitoruar situatën dhe kanë mobilizuar forcat ajrore, marinën dhe sistemet e raketave me bazë tokësore për t’iu përgjigjur këtyre detyrave.

Në detaje, 15 avionë, përfshirë pesë J-16 dhe pesë H-6 hynë në zonën e mbrojtjes së identifikimit ajror jugperëndimor dhe juglindor Adiz, në një lloj gjysmërrethimi të ishullit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Grabitësit e farmacisë në Çair të pakapshëm për policinë

Policia është në kërkim të autorit i cili mbrëmë grabiti një barnatore…

Vrasja e mbrëmshme në Çair: Dy persona me pushka automatike kanë hyrë në çajtore

Mbrëmë rreth orës 21:40 dy sulmues të armatosur me pushka automatike kanë hyrë…

Dita e fundit e fushatës për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Maqedoninë e Veriut

Sot është dita e fundit e fushatës zgjedhore për raundin e dytë…

ASh-ja i reagon Zaevit: Nuk jemi BDI, s’mund t’i dirigjosh bashkëpunimet tona

Aleanca për Shqiptarët ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit Zoran Zaev për…

Njoftimi i presidentit për “mbylljen e ambasadave”, shkakton reagime të shumta

Mbyllja e ambasadave të Maqedonisë së Veriut nëpër botë është anti-reformë diplomatike.…