Të paktën 186 fëmijë në Ukrainë janë vrarë dhe 344 janë plagosur nga pushtimi rus, ka thënë zyra e prokurorit të përgjithshëm ukrainas në Telegram.

Numri më i madh i viktimave ishte në rajonin lindor të Donetskut, ku janë regjistruar 113 vdekje, thotë Ukraina.

Ukraina thotë gjithashtu se 938 institucione arsimore janë dëmtuar nga bombardimet dhe 87 janë shkatërruar plotësisht, shkruan BBC.

Agjencia e OKB-së për fëmijë, UNICEF ka thënë se gati dy të tretat e të gjithë fëmijëve ukrainas, rreth 4.8 milionë janë larguar nga shtëpitë e tyre që nga fillimi i pushtimit rus.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Lufta me Greqinë, çështje kohe”/ Nacionalistët turq: Nuk i kthejmë shpinën interesit tonë në Mesdhe

Kreu i Lëvizjes Kombëtare Turke Devlet Bahçeli deklaroi se lufta me Greqinë…

Filipçe: Saraj, Çairi dhe Buteli vatrat e reja në Shkup

Ministri Venko Filipçe gjatë pyetjeve të gazetarëve në konferencën për shtyp tha…

Praga, thirrje Perëndimit t’i kundërpërgjigjet Rusisë

Republika Çeke po u bën thirrje aleatëve evropianë dhe të NATO-s të…

Reagimi i VMRO-së për kuadrot e LSDM-së për zgjedhjet lokale

VMRO-DPMNE ka reaguar pas publikimit të kandidatëve për kryetar komunash në zgjedhjet…

Pejë: Administatorit i ndahet mirënjohje me gabime

Alain Le Roy, ish-administratori i UNMIK-ut në Pejë, është shpallur qytetar nderi…