Britanikja Emma Raducanu mundi në finalen e US Open, kanadezen Leylah Fernandez

Emma Raducanu bëri historinë në tenis duke u shpallur kampione në US Open. Sportistja 18 vjeçare është britanikja e parë që fiton një Grand Slam në 44 vite.

Paraqitja e saj ishte e jashtëzakonshme, ndërsa e fitoi duelin ndaj një tjetër tenisteje adoleshente Leylah Fernandez, që po ashtu kishte mbërritur në finale pas një rrugëtimi të suksesshëm.

Britanikja e mposhti kanadezen me rezultatin 6-4; 6-3 në “Flushing Meadous”. Raducanu është britanikja e parë që e fiton US Open pas 53 vitesh.

Kjo ishte një finale mes tenistesh adoleshente, e para që nga viti 1999, kur u përball Serena Uilliams kundër Martina Hingis. Britanikja në arritjen e suksesit të saj realizoi edhe disa rekorde.

Ajo bëhet tenistja më e re që shpallet kampione në Grand Slam që nga viti 2004, kur triumfoi Maria Sharapova në Uimbëlldon, britanikja më e re që e fiton një Grand Slem dhe femra e parë që e fiton US Open pa humbur një set, që nga viti 2014, kur këtë sukses e realizoi Serena Uilliams.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kusari-Lila: Mentor Shala të kërkojë falje për gjuhën e përdorur ndaj deputetes, Daorsa Kica

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se…

OKB-ja ka zgjedhur shtetet e reja anëtare të Këshillit të Sigurimit

Kombet e Bashkuara kanë zgjedhur pesë shtete të reja anëtare të këshillit…

Vrasja në Mitrovicë: Konfiskohet vetura e cila është përdorur nga të dyshuarit (VIDEO)

Mbrëmë pas mesnate ka ndodhur një vrasje në Mitrovicë, ku viktima është…

I merret imuniteti Teofilovskit, por refuzohet kërkesa për paraburgimin e tij

Këshilli gjyqësor sot vendosi që t’ia marrin imunitetin gjykatësit Zoran Teofilovskit por…

Prokuroria tregon arsyet e shpërthimit të zjarrit në Tetovë

Prokuroria Themelore Publike informon se në Prokurorinë e Tetovës është dorëzuar raporti…