Të paktën nëntë persona janë arrestuar pas shembjes së një ndërtese në qytetin Changsha, në Kinën qendrore.

Operacionet e shpëtimit hynë në ditën e tretë të kërkimit, pasi ndërtesa u shemb pjesërisht rreth mesditës të së premtes.

Që nga e diela, të paktën 18 persona mbetën të bllokuar në ndërtesë.

Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan ekuipazhet e shpëtimit duke gërmuar nëpër mbeturinat dhe qentë nuhatës duke kërkuar për shenja jete.

Policia e Changsha tha se pronari i ndërtesës dhe tre persona përgjegjës për ndërtimin dhe projektimin u arrestuan për shembjen.

Pesë persona të tjerë që punojnë në një firmë private inspektimi ndërtimi u arrestuan gjithashtu me dyshimin se kishin dhënë një raport të rremë sigurie.

Ndërtesa përmbante një hotel, kinema dhe apartamente, raporton DW.

Autoritetet në Kinë shpesh fajësojnë për fatkeqësi të tilla mungesën e respektimit të standardeve të sigurisë, si shtimi i paligjshëm i kateve shtesë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Miratohet Marrëveshja për ndihmë të ndërsjellë juridike mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar marrëveshjen me Maqedoninë e Veriut…

Kosova nuk figuron në listën e Ministrisë së Shëndetësisë të Maqedonisë sa i përket testeve për Kovid-19

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka publikuar një tabelë lidhur…

Tërmet i fuqishëm në Greqi, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet i fuqishëm ka goditur sot Greqinë. Siç raporton EMSC, tërmeti…

Imazhet satelitore tregojnë grumbullimin e ri të ushtrisë ruse përgjatë kufirit me Ukrainën

Imazhet satelitore të kompanisë amerikane për teknologji hapësinore Maxar, tregojnë se Rusia…

Do të hapen dyqanet, restorantet e kafenetë, ja vendi i parë në Europë që planifikon të dalë nga izolimi

Synimi është nga 14 prilli. Dyqanet e vogla deri në 400 metra…