Presidenti i Republikës Ilir Meta ka kujtuar 100-vjetorin e pranimit të Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve.

Ndërsa e konsideroi një akt unik në historinë e vendit tonë, kreu i shtetit solli në vëmendje edhe figurat kryesore që kontribuan në këtë ngjarje.

“Si sot, 100 vjet më parë, Shqipëria pranohet anëtare me të drejta të plota në Lidhjen e Kombeve. Ky akt unik në historinë e kombit tonë, sanksionoi shtetin shqiptar si subjekt të së drejtës ndërkombëtare, por mbi të gjitha përforcoi sovranitetin, rikonfirmoi pavarësinë dhe vendosi garanci për kufijtë e caktuar nga Konferenca e Ambasadorëve të Londrës të vitit 1913. Mundi, sakrificat dhe luftërat e popullit shqiptar, sidomos përpjekjet diplomatike të patriotëve, kudo ku ndodheshin, veçanërisht të Federatës Patriotike “Vatra” dhe kryetarit të delegacionit shqiptar në Lidhjen e Kombeve, Fan S. Noli, u kurorëzuan nëpërmjet këtij akti jashtëzakonisht të rëndësishëm, që e pranoi Shqipërinë, edhe pse të lodhur e të copëtuar nga Lufta e Parë Botërore, si të barabartë mes të gjitha kombeve, me të drejtat dhe detyrimet, që buronin nga anëtarësimi në këtë organizatë.”

Ai shprehu mirënjohje edhe për kontributin e spikatur të presidentit amerikan Thomas Woodrow Wilson, i cili, sipas Metës, hodhi themelet e një paqeje të barabartë në Europë dhe krijimin e konceptit të kombeve me të drejta të barabarta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

PD: Shqipëria e para për kanabis/ Salianji: Jemi vendi i parë në Europë dhe i gjashti në gjithë botën

Partia Demokratike denoncoi futjen e Shqipërisë në listën e zezë për prodhimin…

Zelensky kërkon më shumë dhe mbylljen e porteve detare për Rusinë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky bëri thirrje për më shumë armë dhe kërkoi…

BDI-Saraj e hapi Shtabin zgjedhor për zgjedhjet presidenciale (FOTO)

Bashkimi Demokratik për Integrim në Saraj ka bërë hapjen e Shtabit Komunal…

Opozita kërkon zgjedhje të parakohshme

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, sot përmes një konference për media, ftoi…

Shilegov paguan 1.7 milionë euro për mjetin e zjarrfikësve për Shkupin, derisa Zagrebi për të njejtin ka paguar dyfish më pak

Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov ka paguar 1.7 milionë euro…