residenti francez Emmanuel Macron ka zhvilluar 1 orë bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin. Mësohet se kanë diskutuar mbi mundësinë që Turqia të jetë negociatore mes Rusisë dhe Ukrainës, por edhe të ketë një marrëveshje armëpushimi. Në dy muajt e fundit, Erdogan ka këmbëngulur vazhdimisht për të marrë rolin e ndërmjetësit.

Ditët e fundit, qeveria turke ka intensifikuar kontaktet diplomatike për të mundësuar që të ulë në të njëjtën tryezë ministrat e Jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë dhe dje Erdogan foli me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe me kolegë nga Kanadaja dhe Lituania.

Në të njëjtën ditë dje, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu foli kolegët nga Rusia, Sergej Lavrov dhe ukrainas Dimitry Kuleba, me të cilët këmbënguli që të dy të takoheshin në forumin diplomatik të planifikuar në Antalia, një qytet në bregdetin e Turqisë jugore, më 11 mars.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Fshati që ka më shumë të infektuar dhe të vdekur në Maqedoni

Fshati Llabunishtë i Strugës i prinë listës së vendbanimeve me numrin më…

Arsovski: Janeva dhe Zaevi fytyra të se njëjtës monedhë

Katica Janeva nuk do të kishte mundur të zhvat pa përkrahjen e…

Ish-shefi i fushatës së Trumpit dënohet me 47 muaj burgim

Ish-menaxheri i fushatës së Donald Trumpit, Paul Manafort, është dënuar me 47…

Ziadin Sela: Deputeti është zgjedhur për të përfaqësuar qytetarin me prezencë fizike sepse kështu e parasheh Kushtetuta

Ziadin Sela: Deputeti është zgjedhur për të përfaqësuar qytetarin me prezencë fizike…

Haxhiu: Paraja e pasuria e keqpërdorur duhet të konfiskohet – ajo është e qytetarëve dhe jo e individëve

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se ndër zotimet e para…