Në Hong Kong kanë vazhduar edhe sot protestat. Policia ka përdorur gazin lotsjellës kundër turmës që marshonte pranë kufirit me Kinën. Protestuesit thërrisnin për bashkim kundër bandave me persona të paindentifikuar që kanë rrahur demonstruesit javën e kaluar.

Pamjet në televizionet lokale tregojnë përdorimin e gazit lotsjellës disa herë mbi turmën në Yuen Long, pas një situate të tensionuar kur protestuesit shihen duke qëlluar me objekte të ndryshme forcat e rendit.

Protestuesit janë betuar të vazhdojnë protestat në rrugët e Yuen Longut, pavarësisht nga kërcënimet e policisë dhe bandave për dhunë.

Protestat vazhdojnë prej thuajse katër muajsh. Ato filluan si rezistencë ndaj një projektligji për ekstradimin e personave të kërkuar në Kinë, por tani kanë përfshirë thirrjet për largimin e zyrtarëve të korruptuar si dhe për hetime lidhur me përdorimin e forcës nga policia./ VOA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…