Alsat mëson se Gjykata Supreme ka marrë vendim negativ për ekstradimin ish-luftëtarit të UÇK-së Tomor Morina drejt Serbisë. Sipas burimeve tona, në Supreme është vendosur pas marrjes së mendimit për herë të ditë, nga Prokuroria Republikane.

Tani është çështjeje kohe lirimi i ish luftëtarit të UCK-së Morina, pasi vendimi i Supremes duhet të udhëtojë së pari drejt Gjykatës Themelore, dhe kjo e fundit, pas kompletimit të dosjes me këto mendime, duhet ta dorëzojë për qëndrimin final te Ministria e Drejtësisë. Një procedurë e tillë pritet të përfundoi në harkun kohor të disa orëve, por edhe të disa ditëve. Avokati i Morinës, Naser Raufi tha gjithashtu se pret me optimizëm një vendim të tillë, edhe pse prej ditësh theksonte se ligji për bashkëpunim ndërkombëtare për materie penale, ishte në favor të klientit të tij.

Morina u ndalua në vendkalimin kufitar të Bllacës, në 24 korrik. Në bazë të fletë-arrestit të Interpolit, me kërkesë të Serbisë, Morina akuzohej për krime lufte gjatë viteve 98-99. Optimist për lirimin e tij, dy ditë më parë, në një intervistë për ALSAT u shpreh edhe ambasadori i Kosovës Gjergj Dedaj. Morina ndërkohë mban edhe shtetësinë tjetër, atë të Britanisë së Madhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

U mbajt dialogu vjetor për politikat ekonomike: Familjet më së shumti u dëmtuan nga pandemia, të ndihmohen!

Sot, përfaqësuesit e vendeve anëtare të BE-së, Ballkani Perëndimor dhe Turqia, Komisioni…

Rusia bllokon aksesin në Facebook dhe Twitter

Rregullatori rus i mediave kufizoi qasjen në rrjetin social Twitter pasi bllokoi…

Të vaksinuarit po i mbijetojnë virusit

Në Kosovë pacientët e vaksinuar me një apo dy doza të vaksinës…

Propozohet vazhdimi i orës policore në vatrat e virusit

Komisioni për Sëmundje Infektive ka propozuar vazhdimin e orës policore në vatrat…