Një zyrtar i lartë amerikan ka thënë se Rusia po përdor municion 40-vjeçar, dhe si rezultat i kësaj po përballet me një shkallë të lartë dështimi.

“Ata po nxjerrin municion nga rezervat e vjetruara, gjë që tregon se ata janë të gatshëm të përdorin atë municion më të vjetër, disa prej të cilave u prodhuan më shumë se 40 vjet më parë,” tha një zyrtar që donte të mbetej anonim.

“Me fjalë të tjera, përdorin municionin dhe kryqëzojnë gishtat dhe shpresojnë që të fiket ose të shpërthejë kur të bjerë”, shtoi zyrtari i paidentifikuar.

Ai vlerëson se Rusia do të përdorë rezervat e saj plotësisht të përdorshme të municioneve deri në fillim të vitit 2023, nëse nuk përdor furnizuesit e huaj dhe rezervat e vjetra, raporton Sky News.

“Ne e vlerësojmë këtë në lidhje me shpejtësinë me të cilën Rusia përdori artilerinë dhe municionet e saj raketore, domethënë artilerinë dhe municionin e saj plotësisht të përdorshëm. Ata ndoshta mund ta bëjnë këtë deri në fillim të vitit 2023”, përfundoi zyrtari.

Presidenti rus Vladimir Putin pranoi në nëntor se armët e përdorura nga ushtria ruse duhet të modernizohen.

Ukraina ndoshta nuk po përballet me një problem të tillë të armëve të vjetruara, sepse aleatët perëndimorë furnizuan Kievin me furnizime me armë përmes ndihmës ushtarake pas fillimit të pushtimit.

Kështu muajin e kaluar, Shtetet e Bashkuara miratuan dërgimin e një ndihme ushtarake shtesë prej 400 milionë dollarësh në Ukrainë, duke përfshirë armë, municione dhe pajisje të mbrojtjes ajrore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gërvalla: Diaspora shqiptare urë lidhëse ndërmjet Kosovës dhe Zvirës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka pritur sot…

Plagosje me armë zjarri në Haraçinë

Një person ka mbetur i plagosur në Haraçinë të Shkupit. Informatat e…

Restoranti i parë nënujor evropian është hapur në Norvegji

Mbi 7,000 mysafirë kanë bërë rezervimet, që të jenë ndër të parët…

Mbyllet për 30 ditë tregu i Gostivarit

Komuna e Gostivarit bëri të ditur se tregut i qytetit të Gostivari…

Aksion i policisë në Obiliq e Prizren, arrestohen shtatë persona për mashtrim dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare

Policia e Kosovës, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK),…