Rusia ka humbur ndoshta gjysmën e tankeve të saj kryesore të betejës dhe ka përdorur shumicën e armëve të saj të drejtuara me precizion në një luftë që është bërë një “dështim masiv strategjik” për Kremlinin, tha të martën Colin Kahl, nënsekretari i mbrojtjes i Pentagonit për Politikë.

“Putini ka dështuar”, iu tha Kahl një grupi gazetarësh si pjesë e Projektit të Universitetit George Washington për Median dhe Sigurinë Kombëtare të martën. “Rusia do të dalë nga kjo luftë më e dobët se sa hyri në fillim”.

Kahl tha se Rusia ka pësuar “dhjetëra mijëra humbje” që nga fillimi i luftës në shkurt, që është “përmasa” më shumë se sa pësoi Bashkimi Sovjetik në Afganistan.

“Ata ndoshta kanë humbur gjysmën e tankeve të tyre kryesore të betejës në të gjithë ushtrinë ruse”, tha Kah.  “Ata kanë bllokuar më shumë se 80 për qind të forcës së tyre tokësore në Ukrainë. Ata kanë shpenzuar shumicën e municioneve të tyre të drejtuara me saktësi në Ukrainë, dhe sanksionet dhe kontrollet e eksportit do ta bëjnë shumë të vështirë për ta rindërtimin e ushtrisë së tyre në atë që dukej para luftës.

“Putini hyri në këtë luftë duke u përpjekur të shuante Ukrainën si një vend të pavarur dhe sovran demokratik. Ai ka dështuar dhe kjo nuk do të ndryshojë. Një Ukrainë sovrane, e pavarur dhe demokratike do të qëndrojë”.

Kahl vuri në dukje se ekziston një mbështetje e konsiderueshme dypartiake për Ukraina që ecën përpara, por se si duket ajo mbështetje dhe nevojat e ushtrisë së Ukrainës në vijim mund të ndryshojnë. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusët po shpërngulën masivisht në Beograd, thonë se janë të shokuar që po shiten bluza me fytyrën e Vladimir Putinit

“Rusët e ardhur në Serbi” nuk duhet të justifikohen për agresionin ushtarak…

Escobar u shpreh se ShBA-ja është e përkushtuar që të ketë përparim drejt qëllimit final të dialogut

Zëvendësndihmëssekretari i Shteteve të Bashkuara për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar,…

Tensionet në Mesdheun Lindor/ Shtyhen negociatat mes Greqisë dhe Turqisë në selinë e NATO-s

Shtyhen negociatat midis zyrtarëve turq dhe grekë në selinë e NATO-s me…

MPB me apel: Nëse i njihni këta persona, denonconi në 192! (FOTO)

MPB apelon qytetarët që nëse dikush njeh ndonjë nga autorët, si për…

Maqedoni e Veriut: 24 të vdekur dhe 323 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se gjatë 24…