Zyrtarët ukrainas po raportojnë një “mbyllje të të gjitha komunikimeve” në rajonin jugor të Khersonit të pushtuar nga Rusia, raporton Reuters.

Një ndërhyrje e paspecifikuar ka ndodhur “nga regjimi i pushtimit”, derisa pajisjet u fikën dhe kabllot u shkëputën, ka thënë Shërbimi Shtetëror i Ukrainës për Komunikimin Special dhe Mbrojtjen e Informacionit, sipas Reuters.

Kjo i ka lënë banorët “pa komunikim celular ukrainas dhe pa akses në internet” dhe “nuk ka asnjë mjet për të bërë thirrje telefonike kombëtare dhe ndërkombëtare duke përdorur pajisje telefonike fikse”, ka thënë agjencia.

BBC nuk ka qenë në gjendje ta verifikojë këtë në mënyrë të pavarur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

OKB kërkon hetim për vrasjen e qytetarëve që morën pjesë në demonstrata

Më shumë se 50 njerëz kanë vdekur që kur një valë protestash…

KS i OKB-së nuk e miraton rezolutën ruso-kineze për Bosnje-Hercegovinën

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara refuzoi Projekt-Rezolutën e Rusisë dhe…

Pamjet nga takimi i delegacioneve ruse dhe ukrainase

Këto janë pamjet e takimit mes dy delegacioneve, të Rusisë dhe të…

Fitër Bajrami në Turqi / Kabineti Presidencial publikon vendime

Presidenti Recep Tayyip Erdogan bëri të ditur se duke filluar prej datës 23 maj gjatë festës…

OBSH: 260 mijë të infektuar me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

Vazhdon të rritet me ritme të shpejta numri i rasteve të reja…