Finlanda edhe zyrtarisht është bërë anëtar i familjes së paktit më të madh ushtarak në botë NATO.

Kështu, shteti finlandez bëhet vendi numër 31 i Aleancës Veriatlantike.

Marrëveshja u nënshkrua nga ministri i Jashtëm, Pekka Haavisto.

Sot më 4 prill Aleanca Veriatlantike, shënon 74-vjetorin e themelimit të saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kërcënohen me jetë dy kandidatët për President të Malit të Zi

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, dhe bashkëshortja e tij, Llidija,…

PE-ja miraton në lexim të dytë rekomandimin për liberalizimin e vizave të kosovarëve

Komiteti i Parlamentit Evropian për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme…

Emra të njohur funksionarësh në Maqedoni nën hetime

Emra të njohur të zyrtarëve të lartë në Maqedoninë e Veriut ndaj…

Rudolf Nikollaj: Muslimanët duhet të ndëshkohen

Gjatës ditës së djeshme ka ndodhur një sulm me thikë ku janë…