Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Zvicrës, Thomas Sussli bëri thirrje për intensifikimin e bashkëpunimit me NATO-n.

Sipas lajmit të televizionit shtetëror SRF të Zvicrës, Sussli foli në një aktivitet lidhur me prezantimin e aktiviteteve të ushtrisë zvicerane për vitin 2023 në Qendrën e Armëve në rajonin Thun.

“Pas Forcave Ajrore të Zvicrës dhe Forcave Speciale, edhe Forcat Tokësore duhet të stërviten me NATO-n”, tha Süssli duke shtuar se Zvicra nuk është kundër as pjesëmarrjes në stërvitjet në përputhje me nenin 5 të Marrëveshjes së Atlantikut të Veriut e cila parashikon ndihmën ndaj çdo vendi anëtar që sulmohet.

Ai bëri thirrje për intensifikimin e bashkëpunimit aktual me NATO-n. Duke theksuar rëndësinë e të kuptuarit të procedurave, strukturave dhe proceseve operacionale, Sussli tha se kjo mund të realizohet edhe me stërvitje.

– Partitë politike reaguan ndaj thirrjes së Sussli-t

Kjo kërkesë e Sussli-t lidhur me NATO-n u kritikua nga Partia Social Demokrate Zvicerane (SP) dhe Partia Popullore Zvicerane (SVP) e ekstremit të djathtë.

Anëtari i Këshillit Kombëtar të Zyrihut SVP, Mauro Tuena tha se “Në një pikë NATO do të vijë dhe do të thotë ‘tashmë ka mbaruar puna e zgjedhjes me cilësi‘”.

“Kjo nënkupton se Zvicra do të detyrohet të marrë pjesë në luftë nëse sulmohet një vend anëtar i NATO-s”, theksoi Tuena duke shtuar se në këtë pikë Zvicra do të humbasë neutralitetin e saj.

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Zyrihut SP, Min Li Marti ka vënë në dukje se nuk mendon që kërkesa e Süssli-t mund të marrë mbështetjen e shumicës dhe se ka shumë shqetësime për këtë çështje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Reagimi i mjekëve për deklaratat e Trumpit

Mjekët paralajmëruan që sugjerimi i presidentit në lidhje me injeksionin e dezifenktantëve…

Demiri: Koncepti i LSDM-së “Një shoqëri për të gjithë” dështoi në Idrizovë

Nënkryetari i Lëvizjes Besa, Abdush Demiri në rrjetin social Facebook ka reagual…

Ushtria ukrainase konfirmon sulmet ndaj pozicioneve ruse në Luhansk

Ushtria ukrainase thotë se është duke goditur zonat e rajonit të Luhanskut…

Franca kundër fillimit të negociatave me Maqedoninë e Veriut, shkak reforma me PSP-në

Burime diplomatike franceze informojnë se një prej arsyeve se pse Parisi është…

Sondazh: 20% e qytetarëve të Serbisë pro pavarësisë së Kosovës

Tetë për qind e qytetarëve të Serbisë besojnë se zgjidhja ideale për…