Aeroplanët luftarakë të gjeneratës së pestë të kompanisë amerikane Lockheed Martin, F35-A Lightning II, është vlerësuar si më i miri për Zvicrën që po i blenë aeroplanët e rinj për forcat e saj ajrore, pavarësisht se përfundimisht nuk është marrë vendimi, ka njoftuar stacioni zviceran SRF duke u thirrur në tri burime të paemëruara.

Siç raporton Reuters, qeveria zvicerane do të duhej këtë muaj të vendosë nëse do t’i blejë Eurofighterat e Airbus, ata të Francës, Rafal, të Boeing – F/A-18 Super Hornett dhe ata të Lockheed – F35-A, transmeton Telegrafi.

Shtetasit zviceranë në shtator të vitit të kaluar përmes referendumit kanë përkrahur planin e qeverisë për shpenzimin e 6 miliardë frangave zvicerane, që është rreth 6,53 miliardë dollarë – sa i përket blerësve të aeroplanëve të rinj luftarak.

Aeroplanët e rinj luftarak do ta zëvendësojnë flotën zvicerane prej 30 F/A-18 Hornett – me të cilët do të operojnë deri më 2030. Aeroplanët e rinj do të duhej të mbërrinin në destinacion deri në vitin 2025. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…