toritetet ukrainase të energjisë atomike kanë postuar video në internet që tregon gjurmimin e zjarrit në uzinën më të madhe atomike të Ukrainës, Zaporizhzhya.

Ja videoja e postuar në Youtube:

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së ka shprehur shqetësimin pasi forcat ruse pretenduan se kishin rrethuar centralin më të madh bërthamor të Ukrainës dhe u bënë thirrje punëtorëve të saj që të liheshin vetëm për të bërë punën e tyre.

Rafael Grossi, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), tha se qeveria ruse e kishte informuar agjencinë se trupat e saj kishin marrë kontrollin e zonës rreth uzinës Zaporizhzhia në Ukrainën juglindore , e dyta më e madhe në Evropë.

Në letrën e tyre drejtuar IAEA , zyrtarët rusë këmbëngulën se stafi ukrainas në termocentral po vazhdonte “të punonte për sigurimin e sigurisë bërthamore dhe monitorimin e rrezatimit në mënyrën normale të funksionimit”.

Megjithatë, ndërmarrja shtetërore ukrainase që drejton industrinë bërthamore të vendit, Energoatom, akuzoi ushtrinë ruse për “terrorizimin e hapur të punonjësve të stacionit dhe banorëve të qytetit të tij Energodar”. /abcnews.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

RMV, 20 mijë raste aktive me Covid-19, 4.419 të vdekur dhe 35 mijë të vaksinuar

Gjatë ditës së nesërme pritet të arrijnë 10 mijë vaksinat “Pfizer” dhe…

Tërmet 5.6 i shkallësh Rihter në Greqi, dëmtohen banesat, dalin pamjet e para

Një tërmet i fortë me madhësi 5.6 në shkallën Rihter u regjistrua…

Arjanit Hoxha tregon prapaskenat me Kastriot Rexhepin

Sekretari gjeneral i Lëvizjes Besa, Arjanit Hoxha, ka folur sërish në lidhje…

Kiracovski sot para Prokurorisë për rastin “Reket”

Deputeti Aleksandar Kiracovski mëngjesin e sotëm do të paraqitet në Prokurorinë për…

Asnjë vend në botë nuk ka strategji daljeje nga gjendja me koronavirus

Shumë vende evropiane po marrin masa gjithnjë e më shtrënguese, por BBC…