toritetet ukrainase të energjisë atomike kanë postuar video në internet që tregon gjurmimin e zjarrit në uzinën më të madhe atomike të Ukrainës, Zaporizhzhya.

Ja videoja e postuar në Youtube:

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së ka shprehur shqetësimin pasi forcat ruse pretenduan se kishin rrethuar centralin më të madh bërthamor të Ukrainës dhe u bënë thirrje punëtorëve të saj që të liheshin vetëm për të bërë punën e tyre.

Rafael Grossi, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), tha se qeveria ruse e kishte informuar agjencinë se trupat e saj kishin marrë kontrollin e zonës rreth uzinës Zaporizhzhia në Ukrainën juglindore , e dyta më e madhe në Evropë.

Në letrën e tyre drejtuar IAEA , zyrtarët rusë këmbëngulën se stafi ukrainas në termocentral po vazhdonte “të punonte për sigurimin e sigurisë bërthamore dhe monitorimin e rrezatimit në mënyrën normale të funksionimit”.

Megjithatë, ndërmarrja shtetërore ukrainase që drejton industrinë bërthamore të vendit, Energoatom, akuzoi ushtrinë ruse për “terrorizimin e hapur të punonjësve të stacionit dhe banorëve të qytetit të tij Energodar”. /abcnews.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mblidhet në orën 12:00 Komisioni Hetimor, Meta ka afatin e fundit që të paraqitet para deputetëve

Komisioni Hetimor për hetimin e shkeljeve të rënda kushtetuese nga Presidenti Ilir…

Suedia merr garancitë e ShBA-së për anëtarësimin në NATO

Suedia ka marrë garanci nga Shtetet e Bashkuara se do të marrë…

Shaip Kamberi: Vetëm ShBA-ja mund ta detyrojë Serbinë të njohë Kosovën

Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë vazhdon të jetë temë diskutimi për shqiptarët…

Në prag të protestës , organizatorët me thirrje për pjesëmarrje sa më masovike

Rrjeteve social po bëhen thirrje për pjesëmarrje sa më masiovike në protestën…