Nga Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim propozojnë ndërmarrjen e masave në nivel shtetëror lidhur me gjendjen me zjarret ndërsa, siç thanë prej atje, situata nuk ka dalë jashtë nga të gjitha kornizat.

Prej atje informojnë se edhe krahas apeleve të përditshme te popullsia dhe shërbimeve relevante ende nxisin dhe e rrezikojnë natyrën dhe njerëzit.

Sot, siç kumtojnë është intervenuar dhe shuar zjarri në Likovë ku janë hedhur 25 tonë ujë.

“Pas intervenimeve aktive disa javore në shumë lokacione në vend, edhe sot, Sektori për shërbime të specializuara me pilotët ajror dhe personelin teknik pranë Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, ka vepruar në shuarjen e zjarrit në sipërfaqe të hapur, në rajonin e komunës së Likovës në rajonin e fshatit Nikushtak-Vishtuc-Matejç”, thuhet në kumtesën e Drejtorisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…