Zjarret në disa pyje në Portugali kanë plagosur 29 persona, ndërsa temperaturat parashikohen të arrijnë deri në 45 gradë Celsius në disa pjesë të vendit. Gjatë fundjavës vendi regjistroi 125 zjarre, numri më i lartë në një ditë të vetme këtë vit, me rreth 1,500 zjarrfikës që luftuan me tre zjarre të mëdha në disa rajone portugeze.

Qeveria shpalli gjendjen e alarmit në të gjithë vendin, e cila do të mbetet e tillë deri të premten. BE-ja aktivizoi programin e saj të ndihmës së flotës ajrore kundër zjarrit, i cili lejon vendet anëtare të ndajnë burimet për të ndihmuar Portugalinë.

Moti për javën e ardhshme ka shkaktuar shqetësime. Nga e marta, agjencia portugeze e motit parashikon temperatura deri në 45C në Alentejo rajoni midis Lisbonës dhe Algarve. Qeveria portugeze tha se kishte vendosur 60 avionë për të mbështetur ekuipazhet e zjarrfikësve. 

Muajin e kaluar, 96% e Portugalisë u klasifikua në thatësirë ​​”ekstreme”. Qeveria e Portugalisë e ka ndaluar publikun të hyjë në pyjet që konsiderohen të jenë në rrezik të veçantë nga zjarret, dhe ka ndaluar përdorimin e makinerive bujqësore dhe fishekzjarrët e jashtëligjshme. Në vitin 2017, zjarret vranë më shumë se 100 njerëz .

Ndërkaq një zjarr në Kaliforni po kërcënon gjithnjë e më shumë pemët shekullore në  Parkun Kombëtar Yosemite.

Zjarri i Washburn është dyfishuar në përmasa shumë të mëdha gjatë 24 orëve të fundit dhe tani vlerësohet të ketë djegur 1,591 hektarë. Zjarrfikësit po punojnë në terrene të vështira për të mbrojtur disa nga pemët më të mëdha dhe më të vjetra në botë.

Banorët dhe kampistët janë evakuuar dhe tymi i dendur ka përkeqësuar cilësinë e ajrit në rajon. Zjarri, i cili filloi më 7 korrik, kërcënon të paktën 500 sekuo gjigante në Mariposa Grove, duke përfshirë gjigantin e famshëm Grizzly, i cili mendohet të jetë rreth 3,000 vjet i vjetër.

Zjarri i Washburn tashmë ka detyruar afro 1600 njerëz të largohen, duke përfshirë komunitetin Wawona të vendosur brenda parkut kombëtar. Shkaku i zjarrit është ende duke u hetuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kërkohen hetime ndaj ish-ministrit shqiptar në Maqedoni, Antikorrupsioni thirrje Policisë financiare

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) dje në seancë i propozoi…

Hallaçi: Çmenduria dhe mjerimi politik i Ali Ahmetit

Nga Shek Hallaçi Çmenduris dhe mjerimit politik,të Ali Ahmetit,po i vjenë fundi,zakonisht…

Grupi i Kumanovës duan ekstradimin në Kosovë, por jo pa Kleinin

Shqiptarët të cilët po e vuajnë dënimin e dhënë nga institucionet maqedonase,…

Fuqia e pasaportës, Maqedonia e Veriut në vendin e 47-të

Maqedonia e Veriut renditet në vendin 47-të, për nga fuqia e pasaportës,…

Sa të mëdha janë problemet ligjore të Donald Trump?

Ai është jashtë pushtetit për më shumë se një vit e gjysmë,…