Të paktën 150 shtëpi janë shkatërruar nga zjarri që ka kapluar manastirin dhe dhjetëra fshatra në ishullin grek Evija. Është një prej 100 vatrave të zjarrit që po shkatërrojnë gjithçka në këtë vend.

Ekipet e zjarrfikësve edhe sot kanë vazhduar betejën e tyre në afërsi të Athinës, kurse kryetari i Olimpit, djepit të lojërave Olimpike, ka kërkuar ndihmë për fikjen e zjarrit.

Siç raporton The Guardian, zjarret që kanë shpërthyer në Greqi po ndodhin për shkak të temperaturave të larta.

“Po zhvillojnë betejën me titanë. Më e rënda pritet të ndodhë”, ka thënë zëvendësministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias.

Në anën tjetër, ekspertët kanë paralajmëruar se ngrohja globale po kontribuon në çështjen e zjarreve në mbarë botën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…