Zjarre të shumta janë përhapur në pjesë të Evropës Jugore, duke shkatërruar fshatrat spanjolle dhe greke, si dhe duke detyruar rreth 1000 njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre në ishullin italian të Sardenjës.

Qeveria lokale e Sardenjës shpalli një gjendje të jashtëzakonshme të dielën, për shkak të asaj që e përshkroi si një katastrofë, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

“Ende nuk është e mundur të vlerësohen dëmet e shkaktuara nga zjarret që janë ende në vazhdim në zonën e Oristano,” tha presidenti i rajonit të Sardenjës, Christian Solinas në një deklaratë të hënën.

Derisa bimësia është shkatërruar, biznese e shtëpi janë djegur dhe shumë kafshë të ngordhura, shtoi ai.

Të martën zëdhënësi rajonal Ignazio Artissu tha për CNN se vlerësimi aktual i sipërfaqes së djegur është rreth 20 mijë hektarë, por zyrtarët ende janë duke i vlersuar dëmet.

Artissu tha se shumica e zjarreve janë shuar dhe ata tani janë duke u përqendruar në marrjen e hapave të nevojshëm në mënyrë që ata të mos fillojnë përsëri.

Gjatë ditëve të fundit, rajoni vendosi 7 mijë e 500 njerëz dhe mbi 20 avionë për të luftuar zjarret. Italia ka marrë gjithashtu mbështetje nga vendet fqinje, me Francën dhe Greqinë që vendosin katër aeroplanë për të siguruar ndihmë në shuarjen e flakëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…