Zëvendës kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani, e ka quajtur skandaloz dhe të turpshëm vendimin e Gjykatës Themelore Shkupi 2, me të cilin Skender Buzakun emërohet u.d kryetar i BFI-së, shkruan gazeta Lajm. Sipas Osmanit, institucionet janë të obliguara me Kushtetutë të mbrojnë autonominë e BFI-së dhe s’guxojnë të shkelin pavarësinë e këtij institucioni fetar.

“Ka qenë vendim skandaloz dhe i turpshëm i strukturave, prëfshirë edhe Gjykatën për të emëruar ushtrues detyre Reis, që është kompetencë e organeve të BFI-së. Pavarësia dhe autonomia e BFI-së është e garantuar me Kushtetutë dhe shteti dhe institucionet janë të obliguara të garantojnë këtë autonomi. Prandaj dënuam ashpër të gjitha këto tentime për ndërhyrje ilegale që dëmtojmë rëndë imazhin e shtetit dhe BFI-së”, tha Bujar Osmani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…