Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve në ShBA, Nancy Pelosi, politikania më e lartë amerikane në 25 vjet që vizitoi Tajvanin, tha se delegacioni i saj kishte ardhur për ta bërë “të qartë” se Amerika nuk do t’i braktis.

Vizita e Pelosit ishte kundërshtuar ashpër nga Kina ku mes tjerash thuhej se ShBA do të “paguaj çmimin” për vizitën e Pelosit, shkruan BBC.

Tajvani është i vetëqeverisur, por Kina e sheh atë si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të bashkohet me të.

“Dyzet e tre vjet më parë, Amerika bëri një premtim për të qëndruar gjithmonë me Tajvanin… sot delegacioni ynë erdhi në Tajvan për ta bërë të qartë se nuk do të braktisim angazhimin tonë ndaj Tajvanit,” tha Pelosi, duke iu referuar Aktit të Marrëdhënieve me Tajvanin.

Tajvani është bërë një tjetër pikë e ndezur mes tensioneve të rritura dhe retorikës së mprehtë midis Uashingtonit dhe Pekinit në vitet e fundit, me ShBA-në që ecin në një litar të ngushtë diplomatik për këtë çështje.

SHBA i përmbahet politikës “Një Kinë” – një gur themeli i marrëdhënieve diplomatike të dy vendeve që njeh vetëm një qeveri kineze – dhe ka lidhje formale me Pekinin dhe jo me Tajvanin. Por ajo gjithashtu mban një marrëdhënie “të fortë jozyrtare” me ishullin. Kjo përfshin shitjen e armëve për Tajvanin për t’u mbrojtur.

Në takimin e saj me zonjën Tsai në zyrën presidenciale, Pelosi e quajti Tajvanin një “frymëzim për të gjithë njerëzit liridashës”.

“Bota përballet me një zgjedhje midis demokracisë dhe autokracisë. Vendimi i Amerikës për të ruajtur demokracinë këtu në Tajvan mbetet i hekurt- veshur.”

Tsai vlerësoi në mënyrë të ngjashme partneritetin midis të dy vendeve, duke thënë se Tajvani mbeti një “partner i besueshëm dhe i besueshëm i SHBA”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Aziri: Të hënë e dorëzojmë propozim ligjin për shtetësi

Deputeti i koalicionit Aleanca për Shqiptarët-Alternativa, Elmi Aziri, ka deklaruar se të…

3921 raste aktive me koronavirus në Maqedoni, paralajmërohen sanksione për organizatorët e ahengjeve

Sipas statistikave të ditës së djeshme, brenda 24 orëve janë regjistruar 127…

Pasaportë e veçantë udhëtimi për të vaksinuarit në BE?

Propozimi i Kryeministrit grek po gjen mbështetje në Bruksel Një dokument vaksinimi…

Stoltenberg: NATO duhet të bëhet një aleancë më globale duke e pasur parasysh ngritjen e Kinës

Duke e pasur parasysh rolin në rritje të Kinës në botë, NATO…

Publikimi i rezultateve nga KQZ – komunat e fituara dhe ato që shkojnë në balotazh

Pas mbylljes së vendvotimeve, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur t’i publikoje…