Qeveria e re laburiste e Australisë ka siguruar një shumicë në parlament, thonë analistët zgjedhorë.

Partia e qendrës së majtë, e udhëhequr nga kryeministri Anthony Albanese, mundi koalicionin konservator të Scott Morrison në zgjedhjet e 21 majit.

Por një votim rekord për të pavarurit dhe partitë e vogla e kishte bërë të pasigurt nëse zoti Albanese do të qeveriste i vetëm.

Por ai tani thuhet se ka 76 vendet e nevojshme në dhomën e ulët.

Ai do të shpallë kabinetin e tij të martën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Fondi Monetar Ndërkombëtar: Pandemia COVID-19 po thellon hendekun mes të varfërve dhe të pasurve

Përmirësimi i ekonomisë botërore pas vitit të pandemisë COVID-19 po ndodh më…

Debat i ashpër mes Micotakis dhe Tsipras për vaksinën ruse

Menaxhimi i pandemisë dhe vaksina ruse ishin temat kryesore të debatit në…

Thesari i SHBA-së i ndalon amerikanët të blejnë aksione ruse

Administrata e presidentit amerikan Joe Biden, ka njoftuar kufizime të reja investimesh…

Greqia vaksinë me detyrim për disa kategori

Mitsotakis: Punonjësit e shëndetësisë dhe të azileve, të parët Greqia ka vendosur…

Pse koronavirusi po merr më pak jetë njerëzish në Gjermani? Doktori i njohur zbulon arsyen

Të premten, numri i personave që rezultojnë të jenë të infektuar me…