Sergei Ryabkov shtoi se konfrontimi i hapur me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n nuk është në interesin e Rusisë, raportojnë agjencitë e lajmeve.

Siç raportohet, ai tha se marrëdhëniet midis Moskës dhe Washingtonit janë “afër zeros”.

Ndërkohë, një zyrtar rus tha se “nuk do të kishte fitues në një luftë bërthamore dhe se lufta nuk të bëhet kurrë”, sipas TASS.

Ambasadori i Rusisë në Shtetet e Bashkuara, Anatoly Antonov, ka thënë se dëshiron të besojë se Moska dhe Washingtoni nuk janë në prag të rënies në “greminën e një konflikti bërthamor”, njoftoi agjencia e lajmeve RIA Novosti.

Ndërkohë, komentet e Ryabkov duket se janë në kundërshtim me ato të presidentit rus, Vladimir Putin, i cili tha se “do të përdorte të gjitha mjetet në dispozicion”, duke shtuar se “nuk po bënte bllof”.

Dje, ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev, tha se Rusia mund të përdorë “armë strategjike bërthamore” për “mbrojtje”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

23 vjet nga konferenca e Rambujesë

Para 23 viteve, më 6 shkurt të vitit 1999 i filloi punimet…

Delegacioni i Ministrisë së Drejtësisë takon të ndaluarit në Qendrën e Paraburgimit në Hagë

Delegacioni i Ministrisë së Drejtësisë në krye me zëvendësministrin Blerim Sallahu, ka…

Me këngë provokuese serbe për Kosovën provokohen banorët e një lagjeje shqiptare në Kumanovë

Banorë të rrugës “11 Nëntori” në Kumanovë kanë shprehur shqetësimet se dikush…

48 vite nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 48 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës…

PS zyrtarizon komisionin për raportin e Dick Marty

Hetime për gjetjet e raportit dhe përfshirjen e shqiptarëve Partia Socialiste zyrtarizoi…