Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka bërë të ditur se viktimat që u gjetën në një varr masiv në Izium janë torturuar, kjo pasi në trupat e disa prej viktimave kishte gjymtyrë të thyera dhe shenja të litarit në qafë.

Vendi pranë Izyum, i rimarrë së fundmi nga forcat ruse, duket të jetë një nga vendet me varret masive më të mëdha që u zbuluan në Ukrainë që nga fillimi i luftës, shkruan Aljazeera.

Zelensky, mes tjerash, tha se më shumë se 400 varre janë gjetur, duke shtuar se qindra të rritur dhe fëmijë civilë, si dhe ushtarë, ishin gjetur “të torturuar, të qëlluar, të vrarë nga granatimet” pranë varrezave të Pishchanske në Izyum.

Nëse numri i trupave konfirmohet, vendi në Izyum, një ish-bastion i vijës së parë ruse, do të ishte varrimi më i madh masiv i gjetur në Evropë që nga pasojat e luftërave ballkanike të viteve 1990.

Duke gërmuar në shi, punëtorët nxorrën trup pas trupi nga toka ranore në një pyll me pisha të mjegullt pranë Izyum.

Oleg Synegubov, kreu i administratës rajonale të Kharkiv tha të premten se 99 për qind e trupave të zhvarrosur kishin shenja vdekjeje të dhunshme, duke shtuar se ka të ngjarë të kishte më shumë se 1000 qytetarë ukrainas të torturuar dhe vrarë në territoret e çliruara të rajonit.

Zelenskyy, i cili vizitoi zonën e Izyum të mërkurën, tha se zbulimet treguan përsëri nevojën që liderët botërorë ta shpallin Rusinë një “shtetëror sponsor të terrorizmit”.

Lajmi për vendin e varrimit masiv tërhoqi vëmendjen e zyrës së OKB-së për të drejtat e njeriut, e cila tha se do të hetonte, ndërsa grupi i të drejtave Amnesty International tha se zbulimi konfirmoi “frikën e tij më të errët”.

“Për çdo vrasje të paligjshme apo krim tjetër lufte, duhet të ketë drejtësi dhe dëmshpërblim për viktimat dhe familjet e tyre dhe një gjykim të drejtë dhe përgjegjësi për autorët e dyshuar”, tha Marie Struthers, drejtoresha e grupit për Evropën Lindore dhe Azinë Qendrore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Simmons: EULEX i dha Serbisë dosje për krimet e luftës

Ish-kryetari i gjykatësve të EULEX-it, Malcolm Simmons, po kërkon nga misioni i…

Snopçe nga ASH: Kemi rezerva për besueshmërinë e Regjistrimit!

Aleanca për Shqiptarët ka reaguar pas publikimit të rezultateve të Regjistrimit të…

SHBA e shpalli “non grata” bashkë me familjen/ Sali Berisha sfidon Sekretarin e DASH: Bëj publike faktet!

Pas vendimit të SHBA-së për shpalljen “non grata” të Sali Berishës bashkë…

Gjukanoviq: Vetëm një njeri pa dinjitet e lejon veten të shkojë në Manastirin e Cetinjës me helikopter

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, e ka kritikuar formën e…

Mjeku shqiptar në Zvicër: 80% e pacientëve të hospitalizuar në spitalin që punoj janë shqiptarë, 90% e tyre të pa vaksinuar

Kryemjeku shqiptar në spitalin kantonal të Winterthurit, Zvicër, Naim Mehmeti ka shprehur…