Presidenti Volodymyr Zelensky tha dëmet se totale të shkaktuara në Ukrainë nga lufta kanë arritur në 600 miliardë dollarë.

Zelensky tha se në shumë vende të Ukrainës ka pasur shkatërrime në shkolla, spitale dhe shumë banesa.

“Vlerësimet paraprake të humbjeve të Ukrainës nga kjo luftë arrijnë sot në 600 miliardë dollarë. Më shumë se 32 milionë metra katrorë hapësirë banimi, më shumë se 1500 objekte arsimore dhe më shumë se 350 objekte mjekësore janë shkatërruar ose dëmtuar.Subjektet ekonomike pësuan humbje të mëdha, qindra ndërmarrje janë shkatërruar. Rreth 2,500 km rrugë dhe pothuajse 300 ura janë rrënuar ose dëmtuar. Nuk janë vetëm statistika. Ky është Mariupol, ky është Volnovakha, ky është Okhtyrka, ky është Chernihiv, ky është Borodianka dhe dhjetëra apo dhjetëra qytete, qyteza dhe fshatra tana,” tha Zelemsky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Suedia në krye të OSBE-së, Linde-Ramës: Morët vendime të rëndësishme

Suedia nga data 1 janar 2021 ka marrë drejtimin e OSBE-në, për…

Reagim i dobët i një hipokriti

Shaqir Fetai e priti në takim dhe me kënaqësi ia pranoi përshëndetjet…

BFI: Së shpejti akreditohet Medreseja, na kanë premtuar politikanët dhe qeveritarët

Bashkësia Fetare Islame ka reaguar pas protestave të nxënësve të medresesë “Isa…

Shqipëri / Tërmet me magnitudë 4.1 ballë në

Një tërmet me magnitudë 4.1 ballë është regjistruar në Fushë-Arrëz. Lëkundjet u…

Natë e vështirë për Kievin! Nuk ndalen shpërthimet, avionët ushtarakë fluturojnë pranë ndërtesave

Shpërthime të shumta janë ndjerë këtë të premte në mbrëmje në Kiev,…