Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelinsky ka publikuar një video-porosi të re, në të cilën theksoi se Ukraina po lëvizë drejt fitores.“Kemi arritur në një udhëkryq strategjik. Tashmë jemi në rrugë drejtë fitores”, tha Zelinsky.

“Ka tashmë 16 ditë që po luftojmë për lirinë tonë. Kjo është katër herë më gjatë sesa që armiku kishte planifikuar për invazionin e tij. Katër herë më gjatë. Kundër një ushtrie, e cila është vlerësuar si një prej më të fortave në botë. E cila ka shpresuar se ukrainasit do të dorëzohen”, shtoi ai.

Zelensky foli edhe për vendimet më të reja të Bashkimit Evropian, duke qartësuar se nuk janë këto vendime që ka pritur Kievi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

MPJ e Bullgarisë shpreh shqetësim nga veprimet e presidentit të Maqedonisë

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë shprehu shqetësim për veprimet e…

Sulm në një kishë në Nice, theri me thikë priftin dhe plagosi murgeshën – tentoi të arratiset por përfundoi në pranga

Prifti Kristofer është therur disa herë me thikë në kishën Pierre-d’Aren në…

Riaktivizohet lobi shqiptar në ShBA

Sistemi politik amerikan u mundëson qytetarëve pjesëmarrjen në procese vendim-marrëse, përmes ndikimit…

Një i vdekur dhe 28 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Numri i të infektuarve nga virusi korona vazhdon të shënoj rënie. Nga…

Rrëzohet avioni i Luftës së Dytë Botërore, 5 të vdekur dhe 14 të plagosur

Pesë persona humbën jetën dhe 14 të tjerë u plagosën pasi një…