Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka kërkuar sërish Rusisë që të negociojë për t’i dhënë fund luftës, por gjithashtu ka thënë se Ukraina nuk do të pranojë të heqë dorë nga asnjë nga territoret e saj për të arritur paqen.

Zelensky dukej se po i përgjigjej gjeneralit rus, Sergei Rudskoi, i cili më herët tha se forcat ruse tani do të fokusohen në “çlirimin e Donbasit” si qëllimin kryesor.

“Separatistët e mbështetur nga Rusia kanë kontrolluar një pjesë të rajonit Donbas në Ukrainën lindore që nga viti 2014 dhe forcat ruse janë duke luftuar për të kapur më shumë nga rajoni nga Ukraina, duke përfshirë qytetin e rrethuar të Mariupol”, tha Zelensky.

“Deklarata e Rudskoi ishte gjithashtu një sugjerim se Rusia mund të tërhiqet nga përpjekjet për të marrë Kievin dhe qytetet e tjera të mëdha ku ofensiva e saj ka ngecur. Zelenskiy vuri në dukje se forcat ruse kanë humbur mijëra trupa, por ende nuk kanë qenë në gjendje të marrin Kievin ose Kharkivin, qytetin e dytë më të madh”, u shpreh tutje ai.

Presidenti tha gjithashtu se Rusia ka humbur më shumë se 16,000 trupa, raporton AP.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Përfundon seanca në Hagë, gjykimi ndaj Gucatit e Haradinajt vazhdon më 4 nëntor

Ka përfunduar për këtë javë gjykimi ndaj ish-krerëve të Organizatës së Veteranëve…

Norvegjia nga e premtja lehtëson masat kundër COVID-19

Norvegjia do të fillojë me lehtësimin e disa kufizimeve për mbrojtje nga…

Koreja e Veriut po e zhvillon me vrull programin bërthamor, thotë OKB-ja

Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (IAEA) tha se Koreja e Veriut me…

Kim Jong-un: Koreja e Veriut mund të përdorë armët bërthamore, nëse provokohet

Kim Jong Un paralajmëroi përsëri se Koreja e Veriut mund të përdorë…

Hahn: Gabimi më i madh nëse BE shtyn negociatat me Maqedoninë dhe Shqipërinë

Komisioneri Evropain për Zgjerimin, Johannes Hahn, shprehet se nëse BE nuk do…