Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje qytetarëve rusë që jetojnë në Rusi që të ndalojnë presidentin e tyre, Vladimir Putin.

“Do të duhet të ndaloni atë (Putinin) në Rusi që do luftën më shumë se jetën, jetën tuaj”, tha presidenti ukrainas, shkruan Skynews.

Komentet e tij vijnë pasi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të enjten se katër rajone të Ukrainës – Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia – do të futen në Rusi gjatë një ceremonie që do të marrë pjesë nga Presidenti Putin, i cili pritet të mbajë një fjalim të madh.

Peskov tha se administratorët pro-Moskë të rajoneve do të nënshkruajnë traktate për t’u bashkuar me Rusinë në Kremlin.

Aneksimi do të vinte vetëm disa ditë pasi zyrtarët në rajonet e kontrolluara nga Rusia të Ukrainës thanë se banorët kishin votuar për t’u bashkuar me Rusinë në zgjedhjet e organizuara nga Kremlini.

Banorët kanë marrë pjesë në një votim që zyrtarët e instaluar nga Rusia po e thërrasin një referendum, por që është dënuar gjerësisht nga qeveritë perëndimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Fëmijët janë torturuar” – komisioni i OKB thotë krime të luftës ‘janë kryer’ në Ukrainë

Kryetari i një komisioni hetimor të mandatuar nga OKB-ja ka thënë se…

Talibanët rrethojnë tre qytete kryesore në Afganistan

Luftimet po ndizen rreth tre qyteteve të mëdha në Afganistanin jugor dhe…

Trupi i britanikut që vdiq në burg dorëzohet nga rusët me shenja torture

Një zyrtar i lartë ukrainas thotë se trupi i shtetasit britanik, Paul…

Fqinjët e Indisë mbyllin kufijtë teksa vala e Covid-19 përhapet në rajon

Personal i ushtrise se Nepal, duke mbledhur viktima ne Kathmandu Nepali është…

Kurti: Deri sot janë ndarë 1,012 qortime ndaj shoferëve që nuk kanë targa RKS

Kryeministri Albin Kurti ka bërë të ditur se janë ndarë 1,012 qortime…